Logo Personální poradenství Kruh Jooble nabídky práce v ČR Telefon
Personální poradenství

Zajímavosti ze světa práce

Aktuality a zajímavosti ze světa práce...

Fluktuace

Slovo, které je vnímáno negativně nejen zaměstnanci, ale i personalisty. Personalista má v hlavě především starost o to, aby našel vhodného kandidáta a aby náklady na jeho přijetí a zaučení byly co nejmenší, pro zaměstnance tato situace vyvolává stres a obavy z toho, aby mezera mezi zaměstnáními byla co nejmenší. I zaměstnanec má obavy o náklady – ale svoje. Známé přísloví říká: „Hypotéka se neptá“. Pravidelný přísun peněz, současně s tím ale i kvalitní práce, dobrý pracovní kolektiv, přiměřené dojíždění do zaměstnání, benefity a mnoho dalších motivátorů – to vše je tím, co řeší každý, kdo je v situaci, kdy mění dobrovolně či nuceně zaměstnání.

Mezi příčiny dobrovolné fluktuace patří výše mzdy, kam patří také nerealistické nastavení odměňování, kdy si zaměstnanec nemůže vydělat takovou částku, jakou si představuje. Nejsou však jediné. Můžeme jmenovat také špatné vztahy na pracovišti, nespokojenost s obsahem či podmínkami práce, nespravedlivé hodnocení a další. Je prokázáno, že motivace pomocí peněžních odměn fungují v pracovním prostředí, kde se jedná o rutinní, opakující se úkony. Pro zaměstnance pracující jako experti, jejichž práce vyžaduje kreativitu, je potřeba, aby centrum motivace leželo více v oblasti smyslu práce, osobního rozvoje a podobně.

Fluktuace však neznamená pouze negativní jev. Obecně se jedná o pohyb, změnu. Bez fluktuace by firmy stagnovaly. Nízká míra fluktuace může odkazovat také na nízké nároky na výkon zaměstnanců, naopak vysoká, že si jen nedokáží udržet. Společnosti se snaží vytvářet příležitosti ke kariérnímu postupu či změnám. Fluktuace se počítá jako poměr počtu zaměstnanců, kteří odešli k celkovému počtu pracovníků. Střední hodnota fluktuace je v ČR 14,8 %, ale u některých firem dosahuje i 25 %. Doporučená míra je mezi 5 – 10 %. Nulová fluktuace není stav, kam by měly společnosti směřovat. Taková situace totiž z podstaty věci nepřináší příležitosti k novým impulzům, nápadům, možnostem udržet konkurenceschopnost na trhu.

Život sám je od přírody protkán změnami, nelze se jim vyhnout a nelze stagnovat. Stále se nějak měníme, již jen tím, že nám utíká čas. Ve své práci, ale i obecně v životě hledáme nové výzvy, změny, prostor pro růst a posun. Změna je nejen možná, ale nutná. Pokud se na ní dobře uchazeč o zaměstnání připraví (ať už sám, nebo s přispěním profesionálního poradenství), není důvod se jí bát.

Zdroje:

Human Resources Management 6/20113
Přednáška Podhled odjinud – Karel Nohejl, Pro HR Expo.

Europass

Europass je prvním evropským souborným dokladem o vzdělání a pracovních zkušenostech. Není novým certifikátem, pouze souhrnně popisuje kvalifikace. Národní centrum Europassu - www.europass.cz

více...

Nezaměstnanost

Míra nezaměstnanosti je v ČR jedna z nejnižších na celém světě – aktuální čísla lze najít zde https://countryeconomy.com/unemployment. K nízké nezaměstnanosti se Česká republika musela dopracovat postupně. Zatímco na začátku 90. let se celková míra nezaměstnanosti pohybovala kolem 4 %, do roku 2000 narostla až na rekordních 9,3 %. Její další prudký nárůst způsobila ekonomická krize v roce 2008, kdy za necelý rok hledalo o 3,6 % lidí více (celkem 7,9 % nezaměstnaných). Od roku 2010 míra nezaměstnanosti neustále klesá a těsně před Covid 19 klesla na rekordních 1,9 %. Ke konci roku 2020 se lehce zvýšila na 2,8%. Více info Český Statistický Úřad